Obec Deštnice
Drobečková navigace

Úvodní stránka > Čestní občané obce

 

ČESTNÍ OBČANÉ OBCE DEŠTNICE

ZASTUPITELSTVO OBCE DEŠTNICE UDĚLILO ČESTNÁ OBČANSTVÍ OBČANŮM:

Dne 7.8.2010:

panu Doc.Dr.Ing.Karlu Osvaldovi  in memoriam

- za zásluhy v oblasti šlechtění chmele a za hospodářské povznesení naší obce v letech 1926 - 1947, kdy působil jako správce Výzkumné šlechtitelské stanice v Deštnici.

panu Miroslavu Markovi in memoriam

- za kulturní a hospodářské povznesení naší obce v letech 1953 - 1976, kdy působil v naší obci jako ředitel a učitel na zdejší základní škole.

paní Mgr. Věře Balazzové 

- za zásluhy v oblasti kultury, za tvorbu obrazů s tématikou lesů a krajiny obce Deštnice.

                           čestní občané

zleva: p. Balazzová Věra, p. Janoušek E. (místostarosta), p. Farkašová Dana (dcera p. Marka), p.Bartošová M. (starostka), p.Šikulová Dagmar (dcera p. Osvalda).

Tak jako měla Šumava v Boubínském pralese svého "Krále smrků", měl Džbán v západní části "Kaprála"(padl v roce 1918, výška 50 metrů, obvod v prsní výši 424 cm, stáří 300 let, obsah 18 m3 dřeva). Džbán se svým Podlesím nebyl pralesového typu na rozdíl od pohraničních lesů, ale přesto se tu našla "zapomenutá" místa (údolí, strže, rokle, kaňony), kde smrky narostly do pralesových rozměrů. Především proto, že k nim byl nesnadný nebo přímo nemožný přístup, aby mohly být hospodářsky zužitkovány. Do dnešních dnů se lesy uchovaly v komplexu jako smrčiny mezi obcemi Domoušice, Kounov, Pnětluky, Markvarec, Nečemice, Měcholupy a Černoc. Je historicky dokázáno, že smrk tu rostl jako původní dřevina od nejstarších dob. Král džbánských smrků rostl v údolí, táhnoucím se od Nečemic ke Lhotě (při potoku), asi 0,5 km severozápadně od Kozlovské hájovny. Podle výpovědi byl vysoký až 55 metrů a byl ještě zajímavý druhým parazitickým kmenem, který vyrůstal na hlavním kmeni (ve výši 10 m z přeměněné větve, výška asi 20 metrů). Stáří obrovitého smrku bylo odhadováno až na 350 let. K jeho obejmutí bylo zapotřebí čtyř dospělých mužů.                předávání

Dne 10.12.2011:

panu Ing. Zdeňkovi Chabrovi

- za zásluhy při obnově kulturních památek  a krajiny v obci Sádek a za povznesení naší obce.

                          z předávání

 

20. 3. Světlana

Zítra: Radek

Počasí Deštnice - Slunečno.cz

Návštěvnost stránek

115982