Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Stará struktura nemazat! > Historie > Evik

Evik (Ewiken)

samota - přináležející k Deštnici, leží asi 2 km od Deštnice vlevo od silnice směrem na Rakovník.

Současnost: v osadě Evik jsou dva domy, využívány rekreačně, žádný není trvale obydlen. Při příjezdu do osady je vyzděná chovná nádrž pro ryby a dále jsou zde ještě další rybníky (přes 3 ha plochy celkem). Některé jsou chovné a některé již zanikly a jsou z nich močály. Jedná se převážně o soukromé pozemky, vstup je střežen závorami.

Z historie: Od obce ven vede podél zalesněného pohoří k jihu tak zvaná Bumpálská cesta (Bumpalweg). Cestou pod tělesem železnice, zahlédneme klidné vodní zrcadlo dosti velkého kapřího rybníka, na pozadí téhož krok od lesního šera jež tu panství rodu Dreherů patří, jest myslivna Evik (Ewiken).

Historie: jihovýchodně od obce se rozkládala obec Nedvídkov (někdy uváděno Nedvíkov nebo Medvídkov) s tvrzí a vrchnostenským dvorem, která zanikla v průběhu 15. století (za vlády Lobkoviců). Nedalo se určit přesné místo této lokality se zbytky původního osídlení. V r.2008 pro obec Deštnici vyhledával p. Justýn Bohuslav z Jirkova historický pozemkový majetek obce a toto místo našel (viz. níže mapa).

mapkamapkamapka

 

 

 

  

Pověsti a báje:

Zakletý lesník

Nedaleko Deštnice, as 2 km na jih, stojí v krásné krajině myslivna „Ewiken“. Jako v pohádce postavena je tu na kraji lesa a s druhé strany mezi lukami lesknou se rybníky, od nichž vine se potok ke vsi Deštici. Není divu, že lid opřádá tuto krajinu pohádkami, neboť již poloha k tomu člověka nutí.

Tato krajina byla prý před časy jedním velkým močálem. Jednou chtěli okolní obyvatelé učiniti si schůdnější přechod přes močál a proto postavili si přes něj dlouhou dřevěnou lávku, aby napříště nikdo v močále neutonul. Brzy na to roznesla se po okolí zvěst, že v noci prochází se vždy po lávce zakletý lesník s dvěma černými jezevčíky. Mnoho lidí chtělo jej v nočních hodinách pozorovati při procházce, ale vždy, jakmile lesník cítil, že je pozorován, ihned zmizel. 

Pán mostu

Asi dva kilometry jižně za obcí Deštnice je rybník tzv. „Evik“. U tohoto rybníka stojí hájovna a v jeho okolí byly v dávných dobách bažiny. V blízkosti hájovny byly tři velké rybníky, které vytékaly do potoka a ten  se vinul na sever k obci Deštnice. Přes  bažiny byl dlouhý můstek. Pověst praví, že v noci po  tomto můstku se procházel zakletý lesník se dvěma černými jezevčíky. Mnoho lidí ho mělo na jeho nočních procházkách pozorovat, načež jednou i se svými jezevčíky zmizel v těchto bažinách. Podle pověsti to snad byl utonulý hajný.

rybník Evik