Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Stará struktura nemazat! > Historie > Sádek

Sádek (Satkau)

Název obce pochází ze slova: sad, sádek - tedy znamenal malou zahrádku, vysázenou štěpy. První písemná zmínka o Sádku pochází z roku 1387, kdy se Přibyslav ze Sádku uvádí jako patron kostela v Nečemicích. Vladykové s predikátem "ze Sádku" vystupují ještě ve druhé polovině 15. století, v té době ale již v Sádku nesídlili. Sádek byl ve středověku šlechtickým sídlem - není ale jasné, kde se říkalo "na starém Sádku" a kde se nalezly zbytky zdí. Roku 1413 se jako majitel Sádku uvádí Purkart ze Šanova, později Jan z Kolovrat na Krásném Dvoře a roku 1545 si obec nechal zapsat do zemských desek Jeroným Šlik. Při pobělohorských konfiskacích roku 1624 získal Sádek svobodný pán Jan z Paaru a připojil ho k panství Měcholupy, kde zůstal do roku 1849.

Při berní rule roku 1654 hospodařilo v obci 5 sedláků, 4 z nich měli německá jména. Už tehdy se tu pěstoval chmel. V roce 1828 vrchnost provozovala cihelnu a pilu.

Koncem minulého století zřídil žatecký měšťanský pivovar u přejezdu přes trať výletní restauraci (před vlakovou zastávkou Sádek nádraží), která byla oblíbeným výletním místem Žateckých ještě v 70. letech. V roce 1887 před vjezdem do stanice vykolejil vlak, při čemž zahynul strojvedoucí a oba průvodčí byli těžce zraněni.

Nejstarším spolkem v obci byli hasiči, založeni roku 1903. v r.1904  tu byla postavena škola(č.p.32). Prvním řídícím učitelem byl Karl Tutte, autor monumentální německé vlastivědy žateckého okresu, z níž dosud čerpají všichni regionální historikové. V roce 1921 byl Sádek z 94% německý.

Sádek (Satkau)

Nejvíce obyvatel měl roku 1910 – celkem 219.

V r.1981 bylo v obci hlášeno 45 obyvatel, v r.1991 - 17 obyvatel, v r.2001 – 41, v r.2010 36 obyvatel. V současné době (r.2013) žije v Sádku 36 trvalých obyvatel (včetně dětí).

Sádek (Satkau) leží v nadmořské výšce 312 metrů, 10 km jihovýchodně od Žatce. Sádkem prochází modrá turistická značka, která vede od vlakové zastávky ve Veleticích přes Pravdu až do Líšťan. Součástí lounského okresu se Sádek stal v roce 1960, kdy do něj byl včleněn s tehdy zanikajícím okresem Žatec.

 

Už v té době byl Sádek osadou Deštnice, od roku 1981 – 1990 byl i s Deštnicí součástí Měcholup. Dnes je Sádek opět místní částí Deštnice.

Sv. kaple v Sádku - obdélná klasicistní kaplička z 19. století s nově přistavěnou cihlovou zvoničkou (dříve se sochami sv. Jiřího a sv. Floriána). Kaple není zapsána v seznamu státem chráněných památek. Stojí na návsi v obci. Rozsáhlá rekonstrukce kaple byla započata v roce 2001 a dokončena v roce 2002. Do zvoničky byl umístěn nově odlitý zvon, na vrcholu stříšky je nový pozlacený křížek.

Hřbitov - Nachází se na levé straně směrem z obce k hlavní silnici na Žatec. Jedná se o starý něměcký hřbitov s pozoruhodnou zachovalou márnicí (kaplí). Kaplička byla opravena v r.2011, došlo k opravě krovů a laťování a k celkové  výměně střešní krytiny.

 

 

Sv. kaple v Sádku Sv. kaple v Sádku Sv. kaple v Sádku
Sv. kaple v Sádku Sv. kaple v Sádku Sv. kaple v Sádku
Sv. kaple v Sádku Sv. kaple v Sádku  

Pomník - U bývalé školy (č.p. 32) stojí původní pomník padlým hrdinům, který byl nově umístněn na podstavec zničené sochy.

Pomník - U bývalé školy

Hospodářství - Ve statku na návrší má společnost Chmelař zemědělský areál s kravínem pro chov dobytka plemene Charolais (asi 80 ks).

Hospodářství - Ve statku

Současnost: do obce již nezajíždí žádný autobus, jinak ke spojení s okolními obcemi je možno využít vlakového spojení (nádraží Sádek u Žatce směrem na Holedeč). V obci není obchod ani pohostinství.

Počet trvale bydlících obyvatel (včetně dětí): 36, ostatní domy obývají chataři.

V obci není obchod ani hospoda. Do obce zajíždí autopošta.

Zobrazení obce Sádek na mapě: