Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Stará struktura nemazat! > Historie > Znak obce

Znak obce Deštnice

Znak obce Deštnice

Návrh znaku a praporu pro obec Deštnice:

Obec Deštnice, jediná tohoto jména u nás, leží cca 12km jižně od města Žatec, na okraji chmelařské oblasti, obklopená rozsáhlými jehličnatými i smíšenými lesy.

Návrh znaku vychází ze znaku pánů ze Strojetic, kteří vlastnili obec ve 2. polovině 14. a v 15. století. Tento rod měl ve znaku modrý štít se zlatými parohy, což bylo v české heraldice asi ojedinělé barevné provedení. Poslední majitel obce z rodu, Kašpar ze Strojetic, byl mj. i majitelem Střekova, a podle historických pramenů "vynikal" svojí lakotou. Přesto rod Strojetických byl pro historii obce Deštnice vyznamným rodem. Základ jejich znaku byl tedy zvolen pro horní pole návrhu znaku obce. 

Dolní - červené pole svojí barvou symbolizuje barvu okolní železité půdy, tzv." červenice", na které se daří zejména chmelu - plodině, která je pro tuto oblast významnou a charakteristickou plodinou. Obec Deštnice a připojené osady obklopují rozsáhlé jehličnaté i smíšené lesy, přerušované poli a chmelnicemi. Tyto lesy jsou zdrojem suroviny a příležitostí zaměstnání. Proto do znaku zvolena větévka.

Návrh znaku vyhotovil pro naši obec pan Josef Voleman z Libořic. Návrh barevného provedení znaku (konkrétně červená) dle navržení panem Volemanem Parlament ČR neschválil  (důvod: z optického hlediska nemůže červená barva přímo "sousedit" s barvou modrou).

Dne 12.9.2003 jsme telefonicky (a i písemně) oznámili úřadu heraldíky změnu barvy spodního pole. Parlament navrhl barvu stříbrnou nebo zlatou. Zastupitelstvo obce odsouhlasilo návrh změny barvy, a to zlatou barvu z důvodu, že v horním poli jsou zlaté parohy. Tento návrh byl již přijat, byl schválen 2.října 2003.

Popis znaku:

Modro - zlatě dělený štít. V modrém poli zlaté parohy. Ve zlatém poli stylizovaná větvička jehličnanu a chmelová větvičkaznak se dvěma listy a třemi šišticemi, vše zelené.

Tři šišky = tři části obce (Deštnice, Sádek, Nová Hospoda).

Návrh praporu:

vychází z použitých barev návrhu znaku a tvoří vodorovné pruhy v šířce 4 : 1 : 1 : 4 výšky listu praporu v barvách modrý, žlutý (zlatý), zelený, žlutý (zlatý) pruh, bez dalších symbolů. Poměr šířky k délce listu 2 : 3.

Čtvrtek  5.2.2004 se stal významným dnem pro Deštnici. Tehdejší starostka obce Bartošová Martina a tehdejší místostarosta Janoušek Emil převzali z rukou předsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka dekret o udělení obecních symbolů:  znaku a praporu.